Award Recipients


 
Person of the Year

 

2016

Mark Kelly

Middleton Municipal Electric Department

2015

Michael Horrigan

Taunton Municipal Lighting Plant

2014

John Bachhuber

Okonite Wire and Cable

2013

 

Vinnie Cameron

Brian Evans-Mongeon

Recent GM Retiree of Reading Municipal Light Department

Utility Services, Inc.

2012 Bob Jolly Marblehead Municipal Light Department
2010 Ted Garille Pascoag Utility District
2009 Dan Golubek* Westfield Gas & Electric
2008 Sharon A. Staz Kennebunk Light and Power District
2007 Joseph Blain Taunton Municipal Light Plant
2006 William J. Gallagher VPPSA 
2005  Joseph Dudek  Jewett City Department of Utilities 
2001  Larry Rossi  South Norwalk Electric & Water 
1998  Roger Cotte  RW Beck 
1996  Maurice Scully  CMEEC 
1995  Robert McDiarmid  Spiegel & McDiarmid 
1992  Maurice Ferriter  Ferriter & Ferriter 
1991  Julio Leandri CMEEC
1990  Curt Lanciani  Littleton Electric Light & Water 
1989 Rep. Sam Gejdesnon  Connecticut 
1988  Orman Croft  Swanton Village Electric Department 
1987  Chapman Stockford  NEPPA 

 


Distinguished Service Award

 

 

2016

Ken Mason 

Ken Stone

Lyndonville Electric Department

Braintree Electric Light Department

2015

Fred Anderson

Christopher Roy

Duncan Hastings

Sharon Staz

Mark Kelly

Michael Cloutier

Scott Edwards

Dan Folding

Michael Kirkwood

Steve Kaminski

Sterling Municipal Light Dept.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Concord Municipal Light Plant

Village of Johnson Water and Light Department

Kennebunk Light & Power District

50th Anniversary Committee Chair - Middleton

Rodeo Committee Chair - Groveland

Mutual Aid Committee Chair - Littleton, MA

E&O Committee Chair - Rowley

Legislative Committee Chair - Pascoag, RI

Power Supply Committee Chair - NH

 

2014

John Hiscock

South Norwalk Electric and Water

2013

 

Clint Hutchins

Wayne Snow

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Recent GM Retiree of Georgetown Municipal Light Department

2012  Kenneth Nolan Burlington Electric Department 
2011 Rodney Hersch  Groton Electric Light Department 
2010  Frank Hadley  Reading Municipal Light 

2009

 

Jonathan Fitch

Henry Lynch 

Princeton Municipal Light 

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

2007

 

Bruce W. McKinnon

Alan H Richardson 

MMWEC

APPA 

2006

 

Jane Parenteau

William Seldon 

Reading Municipal Light Department

Reading Municipal Light Department 

2005  David Folce  Fox Island Electric Coop., Inc. 
2003  William J. Guertin  Pascoag Utility District 

2002 

 

 

 

Louis Balboni

Alfred J. Jones

David Lindberg

William Murphy 

(Posthumous) Ipswich Municipal Light 

(Posthumous) Middleton Municipal Electric Department

West Boylston Municipal Lighting Plant

Boylston Municipal Light Department 

2001 Stephen Socoby  Houlton Water Department 

2000 

 

 

 

 

Brian Forshaw

Roger Bacon

Bruce McKinnon

Brian Evans-Mongeon

Steve Kaminski 

CMEEC

MMWEC

MMWEC

VPPSA

NHEC 

1999

 

George Leary

Alan Roth 

Holyoke Gas & Electric Department

Spiegel & McDiarmid 

1998 

 

 

Harold Smith

Rep. Richard Neal

John Larch 

Paxton Municipal Light Department

Massachusetts

Mansfield Municipal Electric Department 

1997 

 

 

Sandy Cataldo

Robert O'Neil

William Kelly 

Middleboro Gas & Electric Department

Miller, Balis & O'Neil

Middleton Municipal Light Department 

 1996

 

 

 Bruce McKinnon

Roger Bacon

Brian Forshaw

MMWEC

MMWEC

CMEEC 

1995

 

Patrick Berdan

Larry Hobart 

Wellesley Municipal Light Department
1994  Roger Beeltje  Groton Electric Light Department 

1993

 

 

Alan Heath 

Marjorie Knowlton

Robert Naylor

 

 

CMEEC 

1992 

 

 

 

 

 

Jon Bellgowan

Dean Shattuck

Bud Sawyer

Wilbur Wallace

Richard Kenney

Charles Russell 

NHEC

NHEC

 

 

 

 

1991 

 

 Dr. Frederick Barrett 

Guy Luke

Norwich Public Utilities

Braintree Electric Light Department 

1989

 

 

Thomas McHugh

William Churchill

Charles Collins 

 

Braintree Electric Light Department

 

 1988

 

 

Bill Clinton

Bruce Patten

Ed Burke 

Groton Utilities

Peabody Municipal Light Department

 

 1987

 

George Leary

Lisa Schelkly 

Holyoke Gas & Electric Department

CMEEC 

 


NEPPA Service Awards

 

 

2016

Scott Edwards

Brian Forshaw

David John Mullett

Littleton Electric Light & Water Department

Connecticut Municipal Electric Energy Cooperative

Vermont Public Power Supply Authority

2014 Tom Robak Chicopee Electric Light
2013 Eric Werner recent GM retiree of Hardwick Electric Department
2012 Kristin DiGirolamo Northeast Public Power Association
2011 Joseph Sollecito Taunton Municipal Lighting Plant
2010 George Lague Village of Swanton (VT)
2009 Dr. Hamid Jaffari Danvers Electric Division

2008

 

 

 

 

 

 

 

Barbara L. Grimes

John Boudreau

Sandra Magyar

Maurice R. Scully

Theodore G. Garille

Lori J. Pickford

John Tzimorangas

Vincent Cameron, Jr.

Burlington Electric Department

MMWEC

MMWEC

CMEEC

Pascoag Utility District

Morgan & Meguire

Hingham Municipal Light Plant

Reading Municipal Light  Department

2007 James L. Dean, III  Eastern Maine Electric Cooperative, Inc. 

2006 

 

 

 

 

Pascoag Utility District

Raymond Shockey

John Morley, III

Nadine Maggi

Fred Anderson 

 

Ipswich Municipal Light Department

Village of Orleans

Chicopee Electric Light

New Hampshire Electric Cooperative, Inc. 

2005

 

 

 

Bernard Machia

Timothy McCarthy

Anthony Monteiro

David Sweetland

Stowe Electric Department

Belmont Municipal Light Department

Hudson Light and Power Department

North Attleborough Electric Department 

2004 

 

Coleen O'Brien-Pitts

Laurie Cavagnaro 

Danvers Electric Division

Reading Municipal Light Department 

2003

 

William Gallagher

Ruth Slater 

VPPSA

Braintree Electric Light Department 

2002

 

 

 

Roger Beeltje

David Sweetland

Joseph Blain

Walter McGrath 

Groton Electric Light Department

North Attleborough Electric Department

Taunton Municipal Lighting Plant

Braintree Electric Light Department

2001  John J. Collins, Jr.  Village of Ludlow Electric Light Department 
2000  Bruce Patten  Peabody Municipal Light Plant 
1999  Edla Bloom  Holden Municipal Light Department 

1998 

 

 

 

 

 

Bob Henriksen

Raymond Smith

William Piper

Larry Rossi

Sharon Staz

William Wallace

Braintree Electric Light Department

Town of Wallingford Electric Division

Primmer & Piper

South Norwalk Electric

Princeton Municipal Light Department

Wakefield Municipal Gas & Light 

1997 

 

Barry Soden

Frank Winkler

Chicopee Electric Light

Groton Utilities 

1996  John Clark  Houlton Water Company 
1994  Alan Yandow  Burlington Electric Department 

1993 

 

 

Bob Henriksen 

John LaFramboise

Lisa Gilmore

Braintree Electric Light Department

Town of Wallingford Electric Department

CMEEC 

1992

 

Walter McGrath

Charles Collins 

Braintree Electric Light Department

Peabody Municipal Light Plant 

1991

 

 

Lawrence Carver

James Dean

Robert Young 

Middleborough Gas & Electric Department

Eastern Maine Electric Cooperative, Inc.

Burlington Electric Department 

1990 

 

 

 

Bruce Patten

Neil Murray

Eric Erickson

Howard Peters 

Peabody Municipal Light Plant

Holden Municipal Light Department

Wolfeboro Municipal Light Plant

Pascoag Utility District

1989 

 

Julio Leandri

Andrew Natsios 

CMEEC

Northeast Public Power Association 

 


Commissioner Service

 

 

 2016

 

Jim Regan

Kevin Kiley

James Kelley

Frank Twiss

Gregg Edwards

Dana Blais

 

Braintree Electric Light Department

Middleton Municipal Electric Department

Middleton Municipal Electric Department

Middleton Municipal Electric Department

Templeton Municipal Light & Water

Templeton Municipal Light & Water

2015

 

 

 

 

 

Craig H. MacDonald

David Gessert

Richard Nunn

Eugene Labombard

Walter Foskett

 

 

Kennebunk Light and Power District

Town of Wallingford

Town of Wallingford

Village of Swanton Electric Department

Hingham Municipal Lighting Plant

2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Dion

Scott Edwards

Robert O. Wheatley

Thomas M. D'Amato

Thomas J. Paras

Tony Agnitti

Michael J. Benoit

Ken Rollins

 

Georgetown Municipal Light Department

Georgetown Municipal Light Department

Peabody Municipal Light Plant

Peabody Municipal Light Plant

Peabody Municipal Light Plant

Braintree Electric Light Department

Paxton Light Department

Groveland Municipal Light Department

2013

 

 

 

 

          

 

Kermit Cross                 

Georgie A. Thomas

Arthur Lloyd  

Bruce Madore

Diana Boisclair

George Pearlman

 

Groveland Municipal Light Department

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Town of Stowe Electric Department

Kennebunk Light and Power District

Norwich Public Utilities

Village of Johnson Water & Light Department

2012

 

 

 

 

 

 

Chuck Braxton

Sharon Davis

Dave Talbot

Arthur Lloyd

Robert Brady

Philip W. Sweeney

 

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Town of Stowe Electric Department in Vermont

Groveland Municipal Light Department

Marblehead Municipal Light Department

 

2011

 

 

James Sullivan

Ann Polacek

 

Norwich Public Utilities

Pascoag Utility District 

2010 

 

 

 

 

Thomas Reynolds

Earl Hansen

William A Mageau* 

John A. Stoddard, Jr.

 

Braintree Electric Light Department

New Hampshire Electric Coop

Pascoag Utility District

Hingham Municipal Light Plant 

2009

 

 

 

Thomas G. Zellen

Norman Denault

Lloyd P. Mahler 

 

Peabody Municipal Light Plant

Merrimac Municipal Light Department

Kennebunk Light & Power District 

2008 

 

 

 

 

 

 

 

Louis Amoruso

David McCarter

Rodney R. Hersh

Kevin J. Lindemer

Galen Hogan

James McPartland

Gary Severson 

 

Mansfield Municipal Electric Department

Mansfield Municipal Electric Department

Groton Electric Light Department

Groton Electric Light Department

Houlton Water Company

Houlton Water Company

Houlton Water Company 

2007 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alan M. Remondi

Gordon Smith

Joseph Cataldo

Roland L. Plant

Thomas P. Collins

Chester T. Gazda

Chip Kimball

Robert V. Johnson II

Jerry Hopkins

John J. Palczynski

William E. Buzzee

Francis L. Liptak 

 

Norwich Public Utilities

Village of Johnson

Littleton Electric & Water Departments

Hudson Light & Power Department

Chicopee Municipal Lighting Plant

Chicopee Municipal Lighting Plant

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Westfield Gas & Electric Light Department

Westfield Gas & Electric Light Department

Westfield Gas & Electric Light Department 

2006 

 

 

 

 

 

 

 

 

Guy F. Luke

George E. Hissong

Christopher Leach

Brain Savage

Neal Speer

Andrew J. Kozinetz

Charles Philips, Jr.

Arthur Rauseo 

 

Braintree Electric Light Department

Kennebunk Light & Power District

Swanton Village Electric Department 

Swanton Village Electric Department

Swanton Village Electric Department

South Hadley Electric Light Department

Marblehead Municipal Light Department

Georgetown Municipal Light Department

 

2005 

 

 

 

 

 

 

Dennis O. Whitman

C. Allen Gable

George L. Ainsleigh

Stanley Israelite

Walter A. Foskett

Julio Leandri

 

Pascoag Utility District

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Ashburnham Municipal Light Plant

Norwich Public Utilities

Hingham Municipal Light Department

Groton Utilities/CMEEC (lifetime achievement) 

2004 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Lutz

Brian Savage

William Hughes

James Engel

Patrick McNally

Robert Wadds, Sr.

Dana F. Blais 

 

Shrewsbury Electric and Cable Operations

Swanton Village Electric Department

(Posthumous) Reading Municipal Light Department 

Ipswich Municipal Light Department

Ipswich Municipal Light Department

Stowe Electric Department

Templeton Municipal Light and Water Plant

2003 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allan E. Ames

Stephen J. White

Albert Palmisciano

Galen Hogan

A. David Lenzie

Richard Janusko

Richard Kassiotis

Charles Clinch, III

James McPartland 

 

Reading Municipal Light Department

Rowley Municipal Light Plant

Pascoag Utility District

Houlton Water Company

Middleton Municipal Light Department

Jewett City Department of Utilities

Middleton Municipal Light Department

Middleton Municipal Light Department

Houlton Water Company 

2002 

 

 

 

 

Arthur Pimenta

Richard Hill

Howard Morse

Robert Health

 

(Posthumous) Taunton Municipal Lighting

Morrisville Water & Light Department

Morrisville Water & Light Department

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

2001 

 

 

 

 

 

 

Ed Wixson

Gail Paine

Michael Hercher

Edwin C. Rhode

Dr. Frederick Barrett

Arthur Gordon 

 

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Marblehead Municipal Light Department

Marblehead Municipal Light Department

Norwich Public Utilities

(Posthumous) Rowley Municipal Lighting 

2000 

 

 

 

Stanley Dymek*

Michael Kwansey*

Peter Colon*

 

Templeton Municipal Light Plant

Templeton Municipal Light Plant

Ashburnham Municipal Lighting Plant 

1999 

 

 

 

Ralph Kimball, Jr.

Donald Ellison

William Desmond 

 

Paxton Municipal Light Department

Village of Ludlow Electric Light

Peabody Municipal Lighting Plant 

1998 

 

Rose Riley-Rodriguez

 

South Norwalk Electric Works 

1996 

 

 

Dominic Demicco

John Martyniak 

 

Jewett City Electric Light Office

Taunton Municipal Lighting Plant 

1995 

 

Peter Haslam 

 

1994 

 

 

Walter Flew Elling 

 

Bill Brown

 

1993

 

 

Daniel Rourke

Alexander Kovacs 

 
1991 

 

Dr. Donald Ellis 

 

Houlton Water Company 

1989 

 

Francis Atchue 

 

West Boylston Municipal Lighting Plant 

1988 

 

Curtis Clark 

 

1987 

 

 

John Sawicki

Herb Trussell 

 

Jewett City Department of Utilities

Sterling Municipal Electric Department 

 


Special Recognitions

 

 

2016 Sean Hamilton Sterling Municipal Light Department

2014

 

Dick Joyce

Barbara Grimes

Wellesley Municipal Light Plant

Recent GM Retiree of Burlington Electric Department

2013 John Bilda           Norwich Public Utilities
2012 Scott Edwards Littleton Electric Light & Water Departments
2007 Rep. Edwin Pacheco Rhode Island State Legislature
2005 Steve Kaminski New Hampshire Electric Cooperative, Inc.
2001 Sen. Paul Fogarty Rhode Island

2000

 

 

Rep. Alex Knopp 

Rep. Ronald Gauch

Sen. Michael Morrissey

Connecticut

Massachusetts

Massachusetts 

1999   Rep. Scott Rabideau Rhode Island 

1994 

 

 

 

James Fuller

John Wesolowski

Brian Forshaw

Gabriel Stern

 


CMEEC

CMEEC

1992

 

 

Virginia Rutledge

Steve Kaminski

Sandra Magyar 

MMWEC

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

MMWEC 

 


 Outstanding Affiliate Member 

 

 

2016 Brian Evans-Mongeon Utility Services, Inc.
2015 The Okonite Company
2014 Starkweather & Shepley Insurance
2013 Stuart C. Irby Co.
2012 TCI of New York, LLC
2011 Utility Services
2009 Century Bank
2008 ABB, Inc. C/O Primary Lines
2007 Hendrix Wire & Cable
2006 AVCOM, Inc.
2005 Hydron, Inc.
2004 Spiegel & McDiarmid
2003 Stockwell Testing Laboratory, Inc.
2002 The Okonite Company
2001 Starkweather & Shepley, Inc.
1999 B.H. Leymaster, Inc.
1998 Central Vermont Public Services
1997 Nelson, Adam & Dickson, P.C.
1996 Enron Corporation 
1995 Duncan & Allen 
1994 RMI, Inc. 
1993  Rubin & Rudman 
1992  R.W. Beck 

 

 


 Skip Willey Award

 

 

2016 Ken Stone Braintree Electric Light Department
2014 Dave Schofield Georgetown Municipal Light
2013 Jackie Pratt  Shrewsbury Electric & Cable Operations
2012 Bill Guertin Pascoag Utilities
2003 Robert Gauvin North Attleborough Electric
2001 Phil Curtis Madison Electric works 
1998  Sharon Staz  Kennebunk Light & Power District 
1997 Ed Betz Littleton Electric Light & Water Departments

 


Century Award

 

 

2014

 

 

Village of Johnson Water & Light Department

Paxton Light Department

South Hadley Electric Light Department

2013 East Norwalk Electric Department

2012

 

 

 

 

Boylston Municipal Light Department

Georgetown Municipal Light Department

Holden Municipal Light Department

Littleton Electric Light & Water Departments

Middleton Municipal Electric Department

2011

 

Sterling Municipal Light Department

West Boylston Municipal Light 

2010

 

Rowley Municipal Lighting Plant

Town of Stowe Electrical Department

2009 Groton Electric Light Department
2008 Shrewsbury Electric & Cable Operations
2007 Groveland Municipal Light Department
2006 Templeton Municipal Light Department
2005 Burlington Electric Department

2004

 

 

Ipswich Light Department

Merrimac Municipal Light Department

Norwich Public Utilities

2003

 

Mansfield Municipal Electric Department

Littleton Electric Light & Water Departments

2000 Village of Ludlow Electric Light Department
1999 Westfield Gas & Electric

 


Carol Tracey Award for Customer Service

 

 

2016

Lily Burgess

Karen Marchand

Barbara Cronin

Jackie Thompson

Marilyn Croteau

Lynn Quintiliani

Stowe Electric (VT)

Georgetown Municipal Light

Groton Electric (MA)

NHEC

Groveland Municipal Light

Groveland Municipal Light

2015

Mary Dirrane

Donna O'Keefe

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Braintree Electric Light Department

2014

Clint Hutchins

Nancy Stankiewicz

Cindy Silvia

Dianne Hunt

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Taunton Municipal Lighting Plant

Taunton Municipal Lighting Plant

Taunton Municipal Lighting Plant

2013

Nancy Forgoine

Christine Arsenault

Meggin Hendley

Sue Curl

Penny Jones

Lisa Sheehy

Gene Duhamel

Sterling Municipal Light Department

Sterling Municipal Light Department

Sterling Municipal Light Department

Sterling Municipal Light Department

Morrisville Water & Light

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Shrewsbury Electric & Cable Operations

2012

Julie Choquette

Addie Osso

Pascoag Utility District

Taunton Municipal Light Plant

2011

 

 

 

Judy Hunt

Barbara Janowsky

Laurie Anderson

John Terrasi

Littleton Electric Light & Water Departments

Concord Municipal Light

Mansfield Municipal Electric Department

Shrewsbury Electric & Cable Operations

2010

 

Janis Ford

E. Martha Parks

Hull Municipal Light Plant

Wellsley Municipal Light Plant

2009

 

Sheila Boone

Harle Round

Northeast Public Power Association

Pascoag Utility District

2008

 

Brigit Lambert

Information Tech

Templeton Municipal Light & Water Plant

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

2007

 

 

 

 

David Melanson

Hamid Jaffari

Vicky Ramsey

Gil Finch

Joan Warpula

Taunton Municipal Light Plant

Danvers Electric Division

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

Littleton Electric Light & Water Department

Holyoke Gas & Electric Department

2006

 

 

 

 

Judy Meserve

Carole Lyford

Mary Illingsworth

Concetta Chapman

Don Morano

Peabody Municipal Light Plant

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

MMWEC

Hingham Municipal Lighting Plant

Danvers Electric Division

2005

 

 

 

 

 

 

 

Judy Allaire

Anna Ciarlone

Melinda Davis

Michelle Duncan

Kathleen Horton

Suzanne Newark

Kathy Webster

Susan Wentworth

Pascoag Division District

Reading Municipal Light Department

Norwich Public Utilities

New Hampshire Electric Cooperative, Inc.

North Attleborough Electric

Wellesley Municipal Light Plant

Templeton Municipal Light & Water Plant

Braintree Electric Light Department

 

*Deceased - awards were presented to family members